Dnes je: 2. 6. 2023
Svátek má Jarmil, zítra: Tamara blahopřejeme!

Přehled tisku

Je to sen každého jeskyňáře. Objevit pod povrchem neprobádaná místa. Navíc, když se jedná o rozsáhlé podzemní dómy s unikátní krápníkovou výzdobou. To se nedávno přesně poštěstilo členům Holštejnské výzkumné skupiny, která léta bádá v jeskyni Lipovecká ventarola. O víkendu se jim jako bonus podařilo čerstvě objevené prostory propojit se sítí chodeb sousední Nové Rasovny. Ta je přitom součástí známé Amatérské jeskyně. „Propojením Lipovecké ventaroly a Nové Rasovny se jeskyní systém Amatérské jeskyně podařilo prodloužit o další stovky metrů prozkoumaných chodeb. Je to něco úžasného,“ řekl Deníku Rovnost za holštejnskou skupinu jeskyňářů Heřman Fitz...( více )
/FOTO/ Popálená holčička potřebovala pomoc záchranářů na Brněnsku, kromě pozemní posádky za ní poslali také vrtulník. „Zdravotníci malou pacientku ošetřili a po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče ji převezli sanitkou na Popáleninové centrum Fakultní nemocnice Brno,“ informovala v pondělí o víkendovém případu mluvčí záchranářů Michaela Bothová...( více )
/AKTUALIZOVÁNO/ Násilný trestný čin řeší od nedělního večera policisté v Lovčicích na Hodonínsku. Podle informací Deníku se v obci stala vražda. Tragickou událost vyšetřují kriminalisté. ..( více )
Svůj život dělí mezi hraní v divadle, občas si odskočí i k televiznímu natáčení, a péči o koně a psy. Herec Václav Vydra se má co otáčet, aby vše zvládl tak, jak si představuje a jak si okolnosti žádají. Čerstvě jej můžeme vídat v inscenaci muzikálu Zpívání v dešti, objeví se i v novém seriálu Pod hladinou...( více )
Dva lidé zahynuli při dopravní nehodě, která se stala v sobotu po šesté hodině ranní na dálnici D1 vedoucí z Vysočiny směrem na Brno. „Střela se dodávka a nákladní auto, a to na dálnici na 131. kilometru ve směru na Brno. Nákladní auto začalo po nehodě hořet. V dodávce utrpěli dva lidé vážná zranění, kterým na místě podlehli," sdělila policejní mluvčí Jana Kroutilová...( více )
/FOTO/ Novým šampionem České republiky v řezu révy vinné je od pátečního odpoledne Jan Schoř. Stal se tak novým majitelem hlavní mistrovské trofeje Zlatých nůžek. Ty si veze po nečekaném úspěchu domů do Syrovic na Brněnsku, které ještě spadají do Znojemské vinařské podoblasti...( více )
Narodil se v jihočeských Malenicích a už od mládí toužil hrát divadlo. To mu bohužel znemožnila tréma, a tak se rozhodl, že na to půjde z druhé strany, a po vysokoškolských studiích začal pracovat jako režisér. Brzy uplatnil i svůj scenáristický talent a nakonec se prosadil i jako herec, když si třeba v Menzelových Postřižinách zahrál faráře. Je podepsán pod legendárními filmy, z nichž nejznámější jsou asi Světáci, Noc na Karlštejně nebo Drahé tety a já. Režíroval například i televizní silvestry a pořad Možná přijde i kouzelník. 18. února 2023 by bylo Zdeňkovi Podskalskému 100 let...( více )
/FOTO/ Rozbitý skončil elektromobil, s nímž jeho řidič projížděl Preslovu ulici v brněnských Pisárkách. Nehoda, jež zablokovala provoz, se stala o půl osmé ráno. Na místě zasahovali hasiči, kteří k vyřešení situace potřebovali jeřáb...( více )
Plesová sezona je tu! Jak se na ni připravit, co si obléknout, jak se upravit a další? Redaktor Deníku oslovil několik módních expertů napříč obory a zde jsou některé jejich rady i varování. Buďte in, ciťte se dobře a své plesy si užijte s plnou grácií!..( více )
První měsíce nového roku vždy patří plesům. Co si vzít na sebe a čemu se naopak vyhnout, abyste nezpůsobili faux pas a nestali se terčem posměchu? Mějte na paměti, že akce jako ples, návštěva divadla či vernisáže jsou jistou formou oslavy...( více )
Ukrást dětem vánoční dárky se neostýchal čtyřicetiletý zloděj, který se před svátky vloupal do mateřské školy v brněnské Líšni. V pátek policisté oznámili, že ho dopadli. „Ze školky si kromě výpočetní techniky a peněz odnesl i zabalené vánoční dárky pro děti,“ uvedla policejní mluvčí Petra Hrůzová...( více )
Svět obrácený naruby, doba hýření, ale i symbolické oslavy konce zimy a rej masek. To vše přinášely po celá staletí masopustní zvyky. Z čeho vzešly a co přetrvalo? Jak říká ředitel Národního ústavu lidové kultury Martin Šimša, tato živá tradice je spojena mimo jiné i s popíjením alkoholu. „Členové průvodu se v zimě zahřáli pálenkou. Nejnověji v devadesátkách vznikla na venkově tradice koštů kořalek v tomto období,“ povídá etnolog v rozhovoru pro Deník. S obavami se dívá na bourání staletých masopustních obyčejů v Belgii. Některé karikaturní masky v průvodech vadí aktivistům i UNESCO jako rasistické...( více )
Masopust jako oslava života a symbol hojnosti předcházející postnímu období je vděčnou kulisou filmových příběhů. Se symbolikou masek a lidových tradic pracovali v průběhu času různí režiséři. Připomeňme si některá jejich díla, v nichž se motiv masopustu objevil...( více )
Zorientovat se v nabídce streamovacích platforem bývá občas problém. Proto jsme pro vás vybrali několik titulů, které byste neměli minout. Potěší milovníky romantiky, komedií i fanoušky dokumentárních filmů...( více )
Lidé v Česku se houfně vracejí k připomínání masopustních veselic. V některých obcích udržují jedinečné zvyklosti několik staletí...( více )
Poslední tři dny masopustního období, které trvá od svátku Tří králů do Popeleční středy, nesou už po staletí rozličné názvy. Vztahují se k různým regionům a jejich specifickému nářečí. Názvy také ovlivnila podoba samotných oslav...( více )
Začíná dnem Tří králů, tedy 6. ledna, a končí začátkem postního období, tedy Popeleční středou. Délka masopustu je přitom v jednotlivých letech rozdílná. Jeho konec se totiž odvíjí od data Velikonoc. Od pondělí velikonočního týdne se odečte čtyřicet dní, čímž se dostaneme na datum Popeleční středy. Oslavy konce masopustního období spojené s veselím, začínají na Tučný čtvrtek. Letos připadá na 16. února. Deník představuje i další důležité dny masopustu a následného půstu...( více )
Na knižním trhu je k dispozici několik děl, které se dotýkají tématu masopustu. Jde například o divadelní hru, historický román, ale i naučnou literaturu. Deník v krátkém výčtu zmapoval několik z nich...( více )
Bylo po čtvrté odpoledne a Jan Dvořák měl po práci. U jihomoravských hasičů se věnuje ochraně obyvatel. Zamířil domů a v brněnských Černovicích viděl zdálky kouřl. „Zavolal jsem kolegy a k místu požáru jsem je pak navigoval. Kouř byl viditelný z dálky a oznamovatelů bylo více. Událost byla nahlášená ve čtvrt na pět," sdělil Deníku Dvořák...( více )
Na špici rizikových míst pro mladé řidiče se na jihu Moravy dostal nájezd z Brna na dálnici D1 u Bedřichovic. Zpomalit tam mají podle analytiků Portálu nehodovosti, kteří s informací přišli ve čtvrtek...( více )
„Toto je volání o pomoc těžařské lodi Červený trpaslík. Posádka je mrtvá, zahynula v důsledku ozáření.“ Takřka už kultovní hláška z britského seriálu Červený trpaslík oslavila v těchto dnech 35. výročí. Poprvé se sitcom s hologramem Hollym, Listerem, Rimmerem a Kocourem, ke kterým se v hlubokém vesmíru později připojil i android Kryton, objevil v britské televizi BBC 15. února 1988. V Čechách jej poprvé lidé spatřili 8. ledna 1999. ..( více )
Pocta Spielbergovi, Ukrajina očima Seana Penna a devatenáct filmových soupeřů. To je jen namátkou program letošního Mezinárodního filmového festivalu Berlinale, který v německé metropoli začíná ve čtvrtek večer...( více )
V čele průvodu jde laufr a chodí v něm i medvěd, cikánka nebo bába s nůší. A taky Žid či slaměný. Proč jsou v masopustním průvodu právě oni? Jaký mají význam a jak tyto tradice vznikly? V pátečním masopustním Deníku na vás z téměř jaždé strany vykoukne masopustní postava, ilustrovaná Jiřím Buškem. Masopustní Deník nepřipraví čtenáře o klasické informace, ale na každé straně najdete něco málo o oslavách konce hodování před Velikonočním půstem. ..( více )
Poprvé v historii zhasnuto. Pěstitele okurek a rajčat na jižní Moravě z uskupení Čerstvě utrženo drtí vysoké ceny energií. Přes zimu museli kvůli tomu provoz zastavit úplně, teď zjara spoléhají jen na sluneční svit...( více )
Opilý usedl Michal Jantošovič loni 1. června za volant svého osobního auta. Na silnici mezi Kuřimí a Čebínem poblíž Moravských Knínic na Brněnsku způsobil nehodu, z níž si muž odnesl trvalé následky. Případ ve středu projednával Krajský soud v Brně...( více )
Šest nelegálních heren objevili od začátku letošního roku celníci na jihu Moravy. Při celkem deseti kontrolách zabavili osmadvacet výherních automatů. Informovali o tom ve středu...( více )
Někde je jich zbytečně moc, jinde zase chybí nebo spíš matou. Tak řidiči z Blanenska hodnotí dopravní značení na vybraných místech v regionu. Lidé, které Deník Rovnost oslovil, se pozastavují například nad značkami při vjezdu do Blanska ve směru od Ráječka...( více )
Na divadelních prknech se potkával s Janem Werichem, před kamerou s Jiřinou Šejbalovou, Janou Hlaváčovou nebo Květou Fialovou. O svých filmových rolích se vyjadřoval ironicky, měl dar improvizace a jeho úspěšnou parketou byla televize. Na obrazovce se proslavil jako písař Pécuchet i jako zdatný moderátor talk show. Připomeňte si Miroslava Horníčka, od jehož smrti 15. února uplyne 20 let. ..( více )
Na břehu řeky Svratky na okraji Velkých Němčic na Břeclavsku zje slyšet v úterý odpoledne smích i zpěv. Žáci deváté třídy tamní základní školy sem přišli během výuky splétat hnízdo pro čápy. Je svatého Valentýna a tak hlavně děvčatům nechybí na tvářích červeně namalovaná srdíčka...( více )
/FOTO/ Třikrát do měsíce poškodili v úvodu letošního roku vandalové protihlukovou stěnu v Plotní ulici v Brně. „Jednalo se vždy o různé sklo," řekla k tomu mluvčí brněnského dopravního podniku Barbora Doležalová...( více )


[<- 220][270][300][330][360][390][420][450][480][510][540 ->]